To, co każdy powinien wiedzieć o nauce słówek

Jak łatwo zauważyć nie da się używać języka bez znajomości słownictwa. Przy nauce słówek dużą rolę odgrywa zdolność do szybkiego zapamiętywania. Doskonalenie umiejętności uczenia się słówek to tak naprawdę ćwiczenie pamięci. Może to wszystko brzmi jak rzeczy oczywiste ale informacje w tym artykule mogą dla naszych czytelników okazać się odkrywcze.

Pamięć czynna i bierna

Choć w tym artykule nie będziemy głęboko rozwijać tego tematu, świadomość wiedzy czynnej i biernej pozwoli wiele wyjaśnić.

Znajomość słowa może mieć dwa „stopnie wiedzy” – czynna i bierna.

Bierna znajomość słówek

Jeśli czytając lub słysząc nowe słowo potrafimy je zrozumieć ale sami nigdy byśmy go nie użyli, jest to znajomość bierna. Ta bierna znajomość zawsze obejmuje zakres mniejszy niż znajomość czynna, stąd często ludzie mówią, że „rozumieją język ale mówić nie potrafią”.

Czynna znajomość słówek

Jeśli dane słowo potrafimy łatwo przywołać w własnych wypowiedziach ustnych lub pisemnych, jest to czynna znajomość.

Można powiedzieć, że nauka słówek, to najpierw opanowanie bierne a później działania w celu aktywizacji.

W wyjątkowych przypadkach, np. jeśli słówko jest podobne do ojczystego, słówko od razu trafia do wiedzy aktywnej. Na szczególną uwagę zasługuje też sytuacja, gdy danej informacji towarzyszą silne emocje np. w konkursie, w którym można było wygrać wielką nagrodę, przegraliśmy dlatego, że nie odgadliśmy jakiegoś słowa. To słowo, choćby było najmniej charakterystyczne, zapamiętamy zapewne na całe życie. Idealnie jakby każdemu słowu towarzyszyły silne emocje przy nauce ale nie jest to niestety możliwe.

Gra skojarzeń

To co można jednak zrobić, to poświęcić każdemu słowu więcej uwagi na zbudowanie skojarzeń, logicznych powiązań i innych działań mających na celu skuteczną naukę. Większość słów da się z czymś powiązać np. z jakimś polskim podobnym słowem, nazwą firmy itp.

Powtórzenia

Chociaż to kojarzy się z bezmyślnym wkuwaniem, powtórzenie czegoś 100 razy może pomóc w zapamiętaniu.

Słuchanie nagrań

Podczas biegu lub jazdy samochodowej, słuchanie nagrania ze słowem po polsku i po angielsku – to możemy nawet nagrać sami.

Inne sposoby

Można jeszcze rozważyć programy komputerowe, fiszki i inne nowoczesne metody nauki.

Do aktywizacji najlepsze konwersacje

Rolę konwersacji w nauce języków obcych nie sposób przecenić. Podczas brania udziału w rozmowie ćwiczymy wiele umiejętności na raz – między innymi, aktywizujemy bierne słownictwo, np. jeśli nie pamiętamy słowa, nauczyciel czy partner w rozmowie może nam je przypomnieć a potem sami możemy go używać dalej w rozmowie. Upewniamy się także, że dobrze pamiętamy słowa których używamy.

Warto – chociaż nie jest łatwo

Chociaż praca może być mozolna, jeśli nie mamy super pamięci poświęcenie słowom większej uwagi sprawi, że nauka będzie bardziej efektywna i nie będzie to syzyfowa praca. Czasem więcej czasu poświęca się na ciągłe przypominanie tego samego słowa przez lektora przy każdej okazji, podczas gdy wystarczyłoby po prostu przysiąść przy słówku, zbudować skojarzenia i więcej nie mieć z nim problemów.

 

avatar

Daniel Plewiński

mgr filologii angielskiej, właściciel i lektor j. angielskiego w firmie "EUROLANGO", autor artykułów o nauce języka angielskiego. Zajmuje się też projektowaniem stron internetowych i reklamą w Internecie. Szkoła Językowa EUROLANGO prowadzi kursy j. angielskiego z dojazdem w Szczecinie.

Zobacz więcej wpisów autora

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany


*